Srbiji potrebno devet terminala za brodski otpad

Bez autora
Feb 23 2014

Ministar saobraćaja u Vladi Republike Srbije Aleksandar Antić izjavio je danas da Srbija nema nijedan terminal za odlaganje brodskog otpada i da bi u narednom periodu trebalo izgraditi ukupno devet terminala na Dunavu, Savi i Tisi. Antić je prilikom obilaska priobalja u blizini Starog savskog mosta rekao da je Sekretarijat za zaštitu životne sredine Grada Beograda izdvojio 10 miliona dinara za studiju o izgradnji prvog terminala u Beogradu, koja će pokazati na kojoj će se lokaciji graditi terminal. Prema njegovim rečima, u Srbiji se plovni saobraćaj odvija na Dunavu, Savi i Tisi, a godišnje tim rekama prođe 15.000 brodova. On je naveo da bi na Dunavu trebalo izgraditi šest terminala, na Savi dva i na Tisi jedan, uz napomenu da je Delegacija EU u Srbiji pozitivno ocenila tu inicijativu, kao i da je spremna da finansira izradu studija za ostale terminale u zemlji.

Srbiji potrebno devet terminala za brodski otpadMinistar saobraćaja u Vladi Republike Srbije Aleksandar Antić izjavio je danas da Srbija nema nijedan terminal za odlaganje brodskog otpada i da bi u narednom periodu trebalo izgraditi ukupno devet terminala na Dunavu, Savi i Tisi.

Antić je prilikom obilaska priobalja u blizini Starog savskog mosta rekao da je Sekretarijat za zaštitu životne sredine Grada Beograda izdvojio 10 miliona dinara za studiju o izgradnji prvog terminala u Beogradu, koja će pokazati na kojoj će se lokaciji graditi terminal.

Prema njegovim rečima, u Srbiji se plovni saobraćaj odvija na Dunavu, Savi i Tisi, a godišnje tim rekama prođe 15.000 brodova.

On je naveo da bi na Dunavu trebalo izgraditi šest terminala, na Savi dva i na Tisi jedan, uz napomenu da je Delegacija EU u Srbiji pozitivno ocenila tu inicijativu, kao i da je spremna da finansira izradu studija za ostale terminale u zemlji.

Ministar je ukazao na to da se u Srbiji na nepropisan način odlaže otpad sa brodova i čiste njihovi tankovi, što, kako je ocenio, veoma loše utiče na naše reke i životnu sredinu.

Antić je istakao da se voda za piće u mnogim gradovima dobija iz reka i da je nepropisno odlaganje brodskog otpada krajnje zabrinjavajuća situacija.

Ministarstvo saobraćaja, kako je naveo, nedavno je potpisalo Amsterdamsku deklaraciju i na taj način smo se pridružili evropskim zemljama koje su se obavezale na to da će voditi računa o stanju na svojim rekama po pitanju zaštite životne sredine i saobraćaja.

Ministar je objasnio da će se razmotriti to da li će se terminali graditi putem javno-privatnih partnerstava ili će ih država sama finansirati.

Antić je izrazio očekivanje da će Srbija, s obzirom na to da je reč o projektima iz oblasti zaštite životne sredine, imati podršku EU, odnosno da će oni moći da se finansiraju iz IPA fondova.

Prema njegovim rečima, Srbija će vrlo brzo otvoriti pregovore o poglavlju u vezi sa zaštitom životne sredine.

Sekretar za zaštitu životne sredine Grada Beograda Goran Trivan rekao je da Beograd ima najveći problem upravo sa kanalizacijom i otpadnim vodama.

Trivan je naglasio da početak izrade prethodne studije za izgradnju prvog terminala za odlaganje brodskog otpada predstavlja i početak upravljanja otpadnim vodama na teritoriji glavnog grada.

Cilj je da potpuno eliminišemo opasne materije iz naših reka, saopštio je on i dodao da bi konačno trebalo da počne ranije najavljivan projekat za upravljanje otpadom u Beogradu.

Prema njegovim rečima, krajem ove godine Grad će biti spreman za njegovu realizaciju sa partnerima koje će pronaći, a investicija je vredna 230 miliona evra.

Načelnik za međunarodnu saradnju u Ministarstvu prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja Biljana Filipović poručila je da je Srbija kao potpisnica Amsterdamske deklaracije u obavezi da podrži održivi transport na svojim rekama.

Filipović je objasnila da će Srbija imati podršku Ekonomske komisije Ujedinjenih nacija koja vodi taj proces, i izrazila očekivanje da će naša zemlja dobiti i finansijsku podršku za Dunav.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik